پرچ (STICK)

چوب عایقی یا  rivet wood/ Hot Stick چیست؟

در صنعت توزیع برق، منظور از پرچ یا Hot Stick ، یک دسته بلند عایق است که معمولا از جنس فایبر گلاس بوده و برای محافظت کارگران شرکت های برق از شوک الکتریکی، زمانی که بر روی خط گرم ولتاژ بالا کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.
این تجهیز کاربرد فراوانی دارد که بسته به ابزار وصل شده به انتهای آن، ممکن است برای تست ولتاژ، سفت کردن پیچ و مهره، به کارگیری سیم کرواتی (طولی از سیم انعطاف پذیر پیچ خورده که محکم به دسته بلند عایق گره خورده است)، باز و بسته کردن سوئیچ ها، تعویض فیوزها، قرار دادن روکش عایق بروی سیم و انجام کارهای مختلف دیگر  از جمله میوه چینی از درختان و حرص کردن شاخه ها به کار گرفته شود .
پرچ ها در اندازه های مختلف از اندازه چند فوت تا نوع تلسکوپی آن با طول 30فوت (9متر) ساخته می شوند.

چوب عایقی یا Hot Stick چیست؟

چوب عایقی یا Hot Stick در طول های مختلف از 1متر ( پرچ یا استیک چوب عایقی ) تا 9 متر ( مدل های تلسکوپی ) ساخته می شوند. ساختار پرچ یا Hot Stick به صورت زیر می باشد:

چوب عایقی یا Hot Stick چیست؟

با توجه به عایق الکتریکی خوب فایبرگلاس ، کارگران بر روی خط گرم با خیال راحت بدون آن که آن را بی برق کنند، با چوب عایقی کارمی کنند. زیرا عملیات خاصی مانند باز و بسته کردن کلید فیوز های ترکیبی بایستی اساساً در یک خط برق دار انجام شود.
علاوه بر این، بعد از اینکه خطا رخ می دهد پست برق مربوط به آن فیدر ممکن است مطمئن نباشد؛ در این حالت بدلیل مسائل ایمنی مربوط به پرسنل، کارگران اداره برق بایستی از ایمن بودن مدار مطمئن شوند و اینکه کابل اتصال زمین مربوط به ایمنی بر روی خط نصب گردد.

چوب عایقی یا Hot Stick چیست؟

اگر ابزاری در انتهای پرچ (Hot Stick) نصب شده باشد معمولا از نوع هیدرولیکی به جای الکتریکی هستند (مانند پرچ های فایبرگلاس) علاوه بر آن مایع هیدرولیک نیز باید عایق خوبی باشد. پرچ های هیدرولیکی معمولاً برای پشتیبانی از کارکنان در بوم جرثقیل ها به کار گرفته می شود.

چوب عایقی یا Hot Stick چیست؟

پرچ نه تنها کارگر را از هادی برق دار عایق می کند،بلکه امکان جدایی فیزیکی از دستگاه در حال انجام کار به منظور کاهش احتمال سوختگی که ممکن است از قوس الکتریکی ای که در صورت نقص در عملکرد دستگاه ایجاد شود را فراهم می کند.
در ایالت متحده استاندارد ASTM F-711 الزامات سختگیرانه برای پرچ ها را فراهم می کند و استاندارد OSHA آمریکا نیاز دارد که بازرسی و آزمایش الکتریکی هر دو سال انجام گیرد.

چوب عایقی یا Hot Stick چیست؟

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp