کابل مسی افشانconducting-cable-for-grounding

کابل مسی افشانconducting-cable-for-grounding

تفاوت کابل افشان و مفتول

کابل افشان یا چند رشته نوعی از انعطاف پذیر ترین کابل ها هستند که از چند سیم تک رشته افشان تشکیل شده اند. هادی این کابل ها معمولا از جنس مس و عایق آنها نیز از جنس آمیزه پلیمر است.

مشخصات کابل افشان

کابل افشان ها به خاطر انعطاف بالایی که دارند خاصیت شکل پذیری دارند و به راحتی نمی شکنند. این کابل ها برای فاصله های کوتاه کاربرد دارند.

مقاومت اهمی آنها نسبت به مقاومت سیم و کابل های یک پارچه یا استخوانی بسیار بیشتر است و به همین دلیل است که میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط آنها ها نسبت به کابل های استخوانی کمتر است.

قیمت این کابل کمی بالاتر از سایر کابل ها میباشد.

مقایسه انواع مختلف کابل افشان ها

روش تولید کابل
این کابل ها به دو روش متفاوت تولید میشوند که این تفاوت، بر  قیمت شان نیز اثر میگذارد.


در روش اول، هادی کابل درست در مرکز کابل و در لایه های داخلی قرار میگیرد. تولید روکش برای این نوع کابل ها آسان تر است و قیمت مناسب تری نیز دارد. هسته کابل محکم و در وسط کابل قرار میگیرد و توسط چندین لایه محافظت میشود. اما این روش تولید نیز خالی از اشکال نیست.
با قرار گرفتن هسته کابل در مرکز، با گذشت زمان و تا شدن کابل، شعاع داخلی فشرده میشود و شعاع بیرونی آن بیرون کشیده میشود که باعث پیچ خوردگی در سیم های کابل و در نهایت منجر به پاره شدن کابل میشود.

در روش دوم بر خلاف روش اول، کابل ها را با سیم های بافته شده می سازند که مزیت این روش افزایش مقاومت کابل افشان ها در حد قابل قبول است و با این روش میتوان در هر نقطه از کابل خمش مناسب ایجاد کرد و نگران پاره شدن کابل نیز نباشیم.

بالا بودن قیمت این نوع کابل ها  زیاد دور از انتظار نیست اما باید افزایش مقاومت کابل را نیز در نظر بگیریم. در پروژه هایی که نیاز به کابل های منعطف برای مدت طولانی دارند از این نوع کابل ها استفاده میکنند.

مقایسه کابل افشان های مختلف با یکدیگر و کاربرد آنها

سیم افشان ها دارای چند نوع مختلف هستند. همانطور که قبلا گفتیم هادی کابل های افشان از جنس مس است و عایق این کابل ها نیز از جنس آمیزه پلیمر است.

شاید ذکر این نکته نیز خالی از لطف نباشد که هادی کابل ها باید طبق استانداردهای ملی درست قرار گرفته باشد و دارای ویژگی های خاصی از جمله:

  • تعداد مفتول های به کار رفته در این کابل ها باید استاندارد باشد.
  • قطر مفتول های هادی باید با هم برابر باشد و از مقدار استاندارد تجاوز نکند.
  • مقاومت هادی های استفاده شده در کابل های افشان باید مطابق با مقدار تعیین شده باشند.
  • جنس این هادی ها باید مس آنیل شده باشند. این مس ها باید ساده یا اندود شده باشند.

جدول وزن هر متر سیم مسی بدون روکش بر حسب گرم

وزن هر متر (گرم) سایز سیم
144 16
225 25
315 35
450 50
630 70
855 95
1080 120
1350 150
1665 185
2160 240
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp