چراغ پیشانی بند (HEAD LIGHT)

چراغ پیشانی بند (HEAD LIGHT)

هدلامپ یا چراغ پیشانی چیست؟

خرید هدلامپ کوهنوردی

انتخاب عکس از سایت cleverhiker.com

چراغ پیشانی یک منبع تامین نور است که برای فعالیت‌هایی مانند اسکی در شب، غارنوردی، اسکی صحرانوردی، پیاده‌روی و کوهپیمایی شبانه، دره‌نوردی، دوچرخه‌سواری، اردو زدن، ماموریت‌های امداد و نجات و بسیاری فعالیت‌های دیگر کاربرد دارد. البته استفاده از این چراغ فقط محدود به فعالیت‌های شبانه نمی‌شود؛ چراکه شما در دل روز هم برای بازدید از یک غار یا فرود در دره‌ای ژرف به هد لامپ احتیاج خواهید داشت.

نکات مهم در خرید چراغ پیشانی

نکات مهم در خرید چراغ پیشانی

انتخاب عکس از سایت cleverhiker.com

کلید پیداکردن یک چراغ پیشانی خوب این است که بدانید کدام ویژگی برای شما مهم‌تر است. در واقع باید بدانید که آن‌را برای چه فعالیتی می‌خواهید؛ آیا قصد دارید تعطیلات آخر هفته را با دوستان خود در کمپ سپری کنید؟ می‌خواهید از مسیرهای جنگلی تاریک عبور کنید؟ یا قصد دارید صبح زود از خواب بیدار شوید و هم‌زمان با طلوع خورشید اسکی کنید؟

زمانی که مطمئن شدید دقیقا چه کاری قرار است با هدلامپ خود انجام دهید، می‌توانید به آنچه که از یک چراغ پیشانی انتظار می‌رود، فکر کنید. در ادامه، به چند مشخصه اصلی اشاره شده است که به‌شما کمک می‌کند تا هدلامپ مورد نظرتان را انتخاب کنید.

۱. بهترین میزان روشنایی برای یک چراغ پیشانی خوب

میزان روشنایی یک هدلامپ به فعالیتی بستگی دارد که قصد انجام آن را دارید. واحد روشنایی برای چراغ پیشانی لومن (lumens) است. چراغ‌های پیشانی از ۲۰ تا ۱۵۰۰ لومن روشنایی دارند. برای فعالیت‌های معمولی، یک چراغ با ۱۰۰ تا ۱۵۰ لومن مناسب است؛ اما برای فعالیت‌هایی مانند جستجو و مسیریابی، گاهی به هدلامپ قدرتمندتری نیاز است.

برندهای معروفی مثل پتزل (Petzl)، بلک دیاموند (Black Diamond)، فنیکس (Fenix) و سیلوا (Silva) در حال‌حاضر بهترین انواع چراغ پیشانی و چراغ قوه سفری را تولید می‌کنند. وقتی درباره یک چراغ پیشانی از یک برند خوب صحبت می‌کنیم، تعداد لومن‌ها نشان‌دهنده میزان روشنایی آن‌ها است؛ اما در مورد برندهایی با کیفیت پایین‌تر، بالا بودن تعداد لومن به‌دلیل کیفیت پایین اپتیک نور، ممکن است تاثیری در میزان روشنایی چراغ نداشته باشد. پس بهتر است از یک برند خوب خرید کنید.

در واقع میزان روشنایی یا همان لومن برای شما با نوع فعالیتی بستگی دارد که قصد انجام آن‌را دارید. از طرفی تقریبا همه چراغ‌ها یک حالت بالا، متوسط و پایین دارند که بسته به فعالیت خود می‌توانید آن را تنظیم کنید.

  • چراغ‌های پیشانی با میزان روشنایی کمتر از ۲۵ لومن برای اردو زدن و برپاکردن چادر، انجام کارهایی در نزدیکی کمپ، همراه داشتن در کیت بقا، پیاده‌روی سگ‌ها یا سفرهای گروهی که هم‌تیمی دارد، مناسب است.
  • چراغ‌هایی با روشنایی بالاتر از ۲۰۰ لومن برای دویدن و کوهپیمایی در شب مناسب است.
  • چراغ‌هایی با روشنایی بالاتر از ۶۰۰ برای دو کوهستان در شب و اسکی شبانه مناسب است.
  • و چراغ‌هایی با روشنایی بالاتر از ۱۰۰۰ لومن برای پیداکردن یا حرکت در مسیرهای نامشخص، اسکی و دوچرخه‌سواری در شب با سرعت بالا یا عملیات‌های جستجو و نجات مناسب است.

۲. نوع باتری

هد لامپ با باتری قابل شارژ

انتخاب عکس از سایت cleverhiker.com

اینکه باتری هدلامپ شما قابل تعویض باشد یا قابلیت شارژ داشته باشد، هرکدام مزایا و معایبی دارد. از طرفی باید همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که باتری چراغ پیشانی خود را چگونه شارژ کنید. اگر هدلامپ را برای تعطیلات آخر هفته، پیاده‌روی و دویدن در شب می‌خواهید، یک باتری قابل شارژ برای شما کافی است؛ اما اگر قصد شما از خرید هدلامپ یک سفر طولانی دور دنیا است، بهتر است چراغی را انتخاب کنید که امکان استفاده از باتری‌های مختلف را داشته باشد.

باتری‌های قابل شارژ از نوع باتری‌های دوستدار محیط زیست هستند و به‌دلیل شارژپذیری و تولید زباله کمتر، بیشتر توصیه به خرید می‌شوند؛ اما به هر حال انتخاب باتری مناسب نیز به نوع کاربری و مسافرت شما بستگی دارد.

۳. عمر باتری هدلامپ

باید بدانید که برای چه مدتی قرار است از روشنایی چراغ استفاده کنید. به‌طورکلی هرچه میزان روشنایی چراغ بیشتر باشد، طول عمر باتری کمتر است و البته طول عمر باتری به مدل و به حالت تنظیمات چراغ برای نور کم، متوسط و زیاد هم‌بستگی دارد. با کم شدن میزان عمر باتری، بعضی لامپ‌های LED در چراغ قوه شما ناپدید می‌شود. این اتفاق کاملا طبیعی است.

استفاده از هدلامپ در هوای سرد

انتخاب عکس از سایت cleverhiker.com

آیا تابه‌حال باتری موبایل شما در هوای سرد از کار افتاده است؟ این اتفاق برای هدلامپ هم می‌تواند رخ دهد. اگر قصد پیمایش، کوهنوردی و به‌طورکلی حرکت در هوای سرد را دارید بهتر است چند باتری اضافه با خود داشته و آن را در جیب لباس‌تان نگهداری کنید. دمای بدن باعث می‌شود تا باتری‌ها گرم بماند و در صورت از کار افتادن باتری داخل هدلامپ می‌توانید آن را تعویض کنید.

۴. برد نور هدلامپ

باید بدانید که آیا چراغ پیشانی با نور متمرکز (نقطه‌ای) برای شما بهتر است یا با نور پراکنده. بیشتر چراغ‌های پیشانی، نور را به‌صورت پراکنده یا متمرکز می‌تابانند اما بعضی هدلامپ‌ها این ویژگی را دارند که نور را هم به‌صورت متمرکز و هم پراکنده پخش کنند.

روشنایی بعضی چراغ‌ها به‌صورت نقطه‌ای است و روی یک نقطه در دوردست فوکوس می‌کند؛ اما بعضی چراغ‌ها پرتوی عریضی (واید) دارند و مناسب برای کمپ زدن و بررسی ناحیه اطراف اردوگاه هستند و بعضی چراغ‌ها هر دو ویژگی را دارند. این چراغ‌ها مناسب فعالیت‌های شبانه مانند دویدن و دوچرخه‌سواری با سرعت بالا هستند که درمواقع لازم امکان استفاده از هر دو روش را به شما می‌دهند.

۵. چراغ‌های ضد آب

هد لامپ های ضد آب

انتخاب عکس از سایت cleverhiker.com

اگر قصد استفاده از هدلامپ در شرایط آب و هوایی بد را دارید، یک هدلامپ ضدآب بخرید. مقاومت باتری و لامپ‌ها در برابر قطرات آب یک امتیاز به شمار می‌رود. اگرچه تمام هدلامپ‌هایی که برای استفاده در فضای باز طراحی و ساخته می‌شوند تا حدودی در برابر قطرات آب مقاوم هستند.

۶. طراحی سبک و راحتی هدلامپ

بیشتر هدلامپ‌هایی که برای استفاده در فضای باز طراحی شده‌اند، معمولا وزن مشابهی دارند؛ اما اگر برای مسافرت میزان وزن بار برای شما خیلی اهمیت دارد و قصد دارید سبک‌بار سفر کنید، چراغی بخرید که وزن کمتری داشته باشد. معمولا دسته‌بندی چراغهای‌ پیشانی بر اساس وزن به این صورت است که هرچه سبک‌تر باشد، امکانات و امتیازات کمتری دارد و هرچه سنگین‌تر باشد، امکانات بیشتری دارد. بنابراین اطلاع از این موضوع که دقیقا چه کاربردهایی از یک هدلاپ مورد نظر شما است، اهمیت دارد.

اگر وزن هدلامپ تا این اندازه برای شما اهمیت دارد، می‌توانید از هدلامپ‌هایی با باتری لیتیوم استفاده کنید. این باتری‌ها در مقایسه با انواع دیگر سبک‌ترند و در مقابل سرما مقاومت بیشتری دارند، اما قیمت آن‌ها نیز بیشتر است.

یک هدلامپ خوب باید طوری طراحی شود تا فشار زیادی روی پیشانی شما تحمیل نکند. جنس این هدلامپ باید در عین اینکه بادوام است بسیار نرم باشد و زمانی که روی پیشانی شما قرار می‌گیرد، بند آن شل نشود.

۷. قابلیت قفل شوندگی هدلامپ

قابلیت قفل شوندگی چراغ پیشانی

انتخاب عکس از سایت cleverhiker.com

بعضی هدلامپ‌ها به‌صورت دستی روشن و خاموش می‌شوند، یعنی زدن یک دکمه اشتباهی یا لمس اشتباهی آن‌ها را روشن نمی‌کند. این برای مواقعی است که هدلامپ در کوله‌پشتی شما است و یک فشار اتفاقی باعث روشن شدن آن و هدر رفتن باتری می‌شود.

۸. تغییر حالت روشنایی در چراغ پیشانی

تغییر حالت چراغ به چشمک‌زن و ثابت به شما کمک می‌کند تا در مواقع لازم برای علامت‌دادن یا کارهای مشابه از آن استفاده کنید. حالت چشمک‌زن نیز یک امتیاز محسوب می‌شود.

۹. قیمت هدلامپ

برای خرید یک چراغ پیشانی مجبور نیستید هزینه بالایی بپردازید اما این نکته را در مورد خرید تجهیزات سفر همیشه به‌خاطر داشته باشید که بعضی وقتها بهتر است همان ابتدای امر یک کالای با کیفیت بخرید حتی اگر هزینه بالایی برای آن می‌پردازید چون یک ابزار فنی باکیفیت کارایی بیشتری خواهد داشت. هدلامپ ۳۲۵ اسپات بلک دیاموند و هدلامپ تیکینا (Tikkina) از برند پتزل می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای خرید باشند.

نکات مهم خرید چراغ پیشانی

انتخاب عکس از سایت cleverhiker.com

چرا در بعضی از هدلامپ ها از نور قرمز استفاده می‌شود؟

استفاده از نور سفید در فعالیت‌های شبانه یا کمپینگ می‌تواند آزاردهنده باشد. قرارگرفتن در معرض نور سفید یا خیره شدن به آن می‌تواند حتی برای چشم دردناک باشد به همین دلیل در بعضی از هدلامپ‌ها از لکه‌های نوری قرمز استفاده می‌شود تا آسیب کمتری به چشم وارد کند.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp