دستکش کار (برق)

دستکش کار (برق)

دستکش ضد الکتریسیته ساکن یا عایق برق نوع دیگری از دستکش کار است که در مطلب راهنمای خرید دستکش ایمنی کار به آن اشاره می شود. دستکش عایق برق دستکش ایمنی است که استفاده از آن ایمنی کار را بالا برده که به طور مثال استفاده از آن برای متصدی های پمپ بنزین  یا صنایع مختلف که با ولتاژ های بالا سروکار دارند ضروری است. اولین نکته ای که در هنگام خرید دستکش ضد الکتریسیته یا عایق برق باید به آن توجه شود این است که شخص با برق فشار ضعیف در ارتباط است یا فشار متوسط. دستکش های عایق برق بر اساس مقاومت در برابر جریان برق در شش کلاس طبقه بندی می شوند که از شماره ۰۰ تا شماره ۴ این دسته بندی صورت می پذیرد. پس مقدار ولتاژی که فرد با آن سر و کار دارد در انتخاب نوع دستکش بسیار حائز اهمیت است. همچنین دستکش های عایق برق بر اساس موادی که شخص با آن سر و کار دارد و با دستکش در حین کار برخورد می کنند دسته بندی می شوند که با حروف اختصاری A H Z R C  نام گذاری می شود.

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش نجاری,دستکش نجاری,دستکش آهنگری,دستکش ضد اسید,دستکش برشی,دستکش وینیل,دستکش نیتریل,دستکش فولادی,دستکش ضد برش فولادی,دستکش کف مواد,دستکش ضد برش,راهنمای خرید دستکش ضد برش,

در هنگام کار با دستکش ها فقط مقاومت به ولتاژ مدنظر نیست و باید بدانیم دستکش در برابر چه موادی مقاومت خود را حفظ می کند. دستکش های عایق برق برای محافظت دست و بدن در برابر شوک های الکتریکی انواع سیم ها، کابل ها و یا تجهیزات برقی مثل پست های برق یا ترانسفورماتور ها و … کاربرد دارد. دستکش انتخابی هرچقدر هم که مقاوم و مناسب باشد اگر با توجه به شغل مورد نظر در برابر موادی که احتمالا با آن برخورد دارد مقاوم نباشد در اثر تخریب های احتمالی دیگر قابل استفاده نبوده و خطر جانی به دنبال خواهد داشت. از این رو بر اساس استاندارد EN 60903: 2003 + AC2: 2005 بر روی تمامی آن ها کدی درج می شود که نشان می دهد فرد، مجوز تماس با چه موادی را در حین استفاده از دستکش دارد.

اولین نکته ای که باید در این مرحله به آن توجه شود این است که دستکش عایق برق ضعیف می تواند برای عملکرد فاز متر ایجاد مشکل کند اما دستکش هایی هستند که این مشکل را بوجود نمی آورند و علاوه بر مقاومت در برابر ولتاژ های ضعیف کارکرد صحیح فاز متر را هم تامین می کنند. در کل شش کلاس برای دستکش های برق وجود دارد که از شماره ۰۰، ۰، ۱، ۲، ۳و ۴ مشخص می گردد. دستکش کلاس شماره ۰۰ که ضعیف ترین نوع دستکش عایق الکتریسیته است، نسبت به جریان ای سی تا ۵۰۰ ولت مقاومت دارد. دستکش کلاس شماره ۴ که مقاوم ترین نوع دستکش عایق برق است نسبت به جریان ای سی تا ۳۶۰۰۰ ولت مقاومت و نسبت به جریان دی سی تا ۵۴۰۰۰ ولت مقاومت دارد. در مطلب دستکش عایق برق اطلاعات کامل مربوط به هر کلاس آمده است که شخص می تواند بر اساس شغل  و لتاژی که با آن سر و کار داری دستکش مورد نظر خود را انتخاب نماید.

نکته مهم در هنگام خرید دستکش عایق
سوالی که در این بخش از مطلب راهنمای خرید دستکش ایمنی کار پیش می آید این است که مهمترین نکته در هنگام خرید دستکش عایق برق کدام است؟ مهمترین نکته برند دستکش کد کلاس استاندارد دستکش و تاریخ تولید دستکش است و باید بعد از خرید بازرسی و تست سلامت روی آن انجام شود.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp